Vzdelávanie o právnom povedomí pre sestry a pôrodné asistentky v Púchove
Pridané dňa: 20.03.2020
Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek Púchov v spolupráci s Regionálnym centrom hodnotenia sústavného vzdelávania Trenčín a Regionálnou komorou sestier a pôrodných asistentiek Ilava usporiadali dňa 19. februára 2020 štvorhodinový krajský seminár na tému Zvyšovania právneho povedomia sestier a pôrodných asistentiek.
Aktivity sústavného vzdelávania sa zúčastnili vzácni hostia: Mgr. Slavomír Slávik z advokátskej kancelárie Puchalla, Slávik & partners s.r.o., JUDr. Ing. Juraj Hajšo z Inšpektorátu práce v Trenčíne a samozrejme Mgr. Tomáš Tkáč, koordinátor RC SK SaPA v Trenčíne.
Odborné podujatie otvoril prezident Regionálnej komory SaPA v Púchove Bc. Jaroslav Fujerík pozitívnou správou o spustení kampane Nursing Now a oslave povolania sestry a pôrodnej asistentky, ktorej patrí rok 2020. Nasledovala už nie tak radostná správa o stave pracovných podmienok, platoch, nedodržiavania a porušovania práv sestier a pôrodných asistentiek, ktoré vyplynuli z prieskumu za rok 2019.
Na túto nelichotivú štatistiku nadviazal v prvom bloku JUDr. D. Slávik a oboznámil nás s najčastejšími problémami, ktoré vo svojej praxi rieši. Svoju prednášku doplnil aj tzv. nesprávnymi závermi, ktoré si často zamestnávatelia aj sestry sami vyvodzujú.
JUDr. Ing. Juraj Hajšo vysvetlil o.i. problematiku a činnosť inšpektorátu práce, objasnil termín inšpekcia, oprávnenie inšpektorov, náležitosti pracovnej zmluvy a výpovede a uviedol kontakty pre prípad nahlásenia pracovnoprávnych problémov so zamestnávateľom.
Koordinátor regionálneho centra Mgr. Tkáč vystúpil s prednáškou o hodnotení sústavného vzdelávania v Trenčianskom kraji, priblížil činnosť regionálnych centier, zákonnú povinnosť sústavného vzdelávania, zmeny v zákone či nedostatky a problémy pri hodnotení.
Nasledovali prednášky členov RK Púchov: prezident RK Púchov Bc. Jaroslav Fujerík sa venoval histórii zdravotníckeho práva, etike a eutanázii, členka Jana Chodúrová zase právnym aspektom ošetrovateľskej praxe, pochybeniam a sankciám pri poskytovaní odbornej starostlivosti.
Na záver každej prednášky sa rozvinula plodná diskusia, ktorú aj samotné sestry spestrili svojimi názormi a skúsenosťami. Najviac otázok (aj keď anonymných v písomnej podobe) smerovalo k našim hosťom a týkali sa najmä nedodržiavania personálnych normatívov, pohyblivej zložky odmeňovania, netransparentnosti a nejasných pravidiel v odmeňovaní, nevyplácania nadčasov - vyšších aj nižších, neuznávanie špecializácií a certifikovaných štúdií, problémy pri podávaní transfúzií, ohováranie a obťažovanie na pracovisku a podobne. Počas prestávok sa sestry mohli s hosťami porozprávať aj osobne zoči-voči.
Otázkam nebolo konca kraja a záujem bol veľký o čom svedčí aj bohatá účasť: 222 sestier a 21 praktických sestier. Na záver prezident RK SaPA Púchov zdôraznil, že SK SaPA je pripravená vždy svojim členom pomôcť a riešiť ich požiadavky, s ktorými sa na ňu sestry obracajú, ale je dôležité, aby sme neostali ticho. Ako povedal A. Einstein: Najdôležitejšie je neprestať sa pýtať.
Bc. Jaroslav Fujerík, Prezident RK SKSaPA Púchov